דפוס משי

הדפס משי, מוכר גם כהדפס רשת, הוא שיטת דפוס עתיקה ביותר, אשר הומצאה בסין לפני כאלף שנים, וכיום משמשת להדפסה על חולצות. עם זאת, השיטה הגיעה לאירופה רק במאה ה-18. בשיטה זו, מדפיסים בדו מימד על ידי שימוש בשבלונה העשויה רשת חוטים צפופה. בעבר, הרשת הייתה עשויה מחוטי משי, ומכאן מגיע השם – הדפס משי. רשת המשי הייתה מחוברת למסגרת עץ, ועיצוב אזור ההדפסה נעשה על ידי אטימת הרשת באמצעות שעווה, כך שרק האזורים שלא נאטמו יוכלו לשמש לדפוס.

כיום כבר לא משתמשים בחוטי משי לצורך הכנת הגלופה (השבלונה), אבל השם דפוס משי נשאר. כיום משתמשים ברשתות צפופות העשויות מפוליאסטר או פלדה, והאטימה נעשית על ידי חומרי אמולסיה שונים אשר מאפשרים צילום מדויק יותר של ההדפסה, כך שהגלופות יוצאות מדויקות יותר, וניתן להשתמש בהן לצרכים תעשייתיים. תהליך הצילום של רשתות ההדפסה דומה מאוד לתהליך הפיתוח של תמונות, ולכן מתקבלות גלופות ברזולוציה גבוהה.

אופן ההדפסה – לאחר יצירת הגלופה, מצמידים את הגלופה לבד או לנייר שעליו רוצים להדפיס, ובעזרת מגב גומי מעבירים את הצבע מעל הגלופה. באופן זה, הצבע עובר לבד או לנייר רק באזורים בהם הגלופה אינה אטומה, וכך מתקבלת ההדפסה. ניתן להדפיס באמצעות דפוס משי על מגוון רחב של חומרים – החל מבד ונייר ועד למתכת, פלסטיק, ועוד. אפשרויות ההדפסה תלויות בסוג הצבע בו משתמשים.

דפוס משי הינו דפוס איכותי אשר מחזיק מעמד לאורך זמן, ולפיכך מהווה בחירה טובה להדפסה על חולצות ובגדים אחרים. תהליך הדפסה זה נשמר לאורך מאות שנים, ומכאן ניתן ללמוד על האיכות ההדפסה הגבוהה. כמו כן, ההתקדמות והפיתוחים הטכנולוגיים אפשרו לסוג הדפסה זה להשתכלל אף יותר, כך שכיום דפוס משי הינו בחירה מצוינת להדפסה על חולצות.