רקמה

רקמה הינה אמנות טקסטיל ותיקה ביותר אשר החלה עוד בימי המקרא ואולי אף קודם לכן. רקמה הינה אמנות אשר מבוצעת על ידי חוט תפירה אשר מועבר בתכים (תפרים) מיוחדים אשר מביאים ליצירת הדוגמה הייחודית. בעבר, כל אם ובת ידעו לרקום, ויכולת רקמה הייתה תכונה נדרשת ומבוקשת. כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה הומצאו מכונות רקמה ממוחשבת אשר מאפשרות דיוק רב ברקמה של לוגואים וסמלים נוספים, ואף יכולות לשמש לצורך רקמה אומנותית. בזכות ההתפתחות הטכנולוגית הזו ניתן לבצע רקמה על כובעים, חולצות, תיקים, ועוד.

כיצד עובדת רקמה ממוחשבת?
אופן פעולת הרקמה הידנית הינה פשוטה להבנה – לוקחים בד או בגד שעליו רוצים לרקום, מקבעים אותו עם רשת וחישוק, לוקחים חוט ומחט ומתחילים לרקום לפי הדוגמה המבוקשת. רקמה ממוחשבת עובדת באופן דומה, רק שבמקום המוח היצירתי של הרוקם האנושי, ישנו מחשב אשר תוכנת מראש לבצע רקמה מסוימת. היתרון הגדול כאן הוא קבלת רקמה מדויקת כאשר מבצעים רקמה על כובעים, חולצות, ועוד.

כדי לתכנת את המחשב לרקמה הרצויה עוברים מספר שלבים. תחילה, הגרפיקאי מקבל את הלוגו או הסמל אשר רוצים לרקום. בכדי שיהיה ניתן לרקום את הלוגו, יש צורך בהמרתו על ידי תוכנת רקמה מיוחדת. בתוכנת הרקמה הגרפיקאי מעבד את התמונה לצורה בה היא מיוצגת על ידי כיווני חוטי הרקמה שעתידים לרקום את הלוגו. למעשה, הגרפיקאי מתכנן את הכיוון והצבע של כל חוט ברקמה. לאחר הכנת הגרפיקה לרקמה, הגרפיקה מועברת על ידי דיסקט למכונת הרקמה. מכונת הרקמה הממוחשבת יודעת לקרוא את הדיסקט, ולבצע את הרקמה בדיוק על פי התכנון שהוזן לדיסקט. בזכות זאת, נוכל לקבל פעם אחר פעם בדיוק את אותה הרקמה, כך שנקבל בדיוק את אותו הלוגו על הפריטים שרקמנו.

רקמה – אמנות עתיקה שמתחדשת
רקמה היא אחת הדרכים העתיקות ביותר ליצירת ציורים ותמונות על בדים, אך למרות היותה עתיקה וותיקה היא עדיין רלוונטית ועדכנית. מכונות הרקמה הממוחשבות הצליחו להביא את אומנות הרקמה לכדי דיוק, תוך כדי קיצור משך הזמן לביצוע הרקמה. בזכות כך, ניתן לבצע רקמה על כובעים, חולצות, תיקים, ועוד בצורה מהירה ומדויקת.