שיטות הדפסה

לכל עבודה שאנחנו עושים, יש סוג הדפסה שונה המתאים לסוג המוצר ולצבעי ההדפסה. כדאי מאוד לקרוא קצת ולהבין את תהליך ההדפסה המתאים להזמנה שלכם.

אצלנו תמצאו הדפס משי, פלוק חיתוך, סובלימציה, הדפס דיגיטלי ורקמה.

דפוס משי

הדפס משי, מוכר גם כהדפס רשת, הוא שיטת דפוס עתיקה ביותר, אשר הומצאה בסין לפני כאלף שנים, וכיום משמשת להדפסה על חולצות. עם זאת, השיטה הגיעה לאירופה רק במאה ה-18. בשיטה זו, מדפיסים בדו מימד על ידי שימוש בשבלונה העשויה רשת חוטים צפופה. בעבר, הרשת הייתה עשויה מחוטי משי, ומכאן מגיע השם – הדפס משי. רשת המשי הייתה מחוברת למסגרת עץ, ועיצוב אזור ההדפסה נעשה על ידי אטימת הרשת באמצעות שעווה, כך שרק האזורים שלא נאטמו יוכלו לשמש לדפוס.

כיום כבר לא משתמשים בחוטי משי לצורך הכנת הגלופה (השבלונה), אבל השם דפוס משי נשאר. כיום משתמשים ברשתות צפופות העשויות מפוליאסטר או פלדה, והאטימה נעשית על ידי חומרי אמולסיה שונים אשר מאפשרים צילום מדויק יותר של ההדפסה, כך שהגלופות יוצאות מדויקות יותר, וניתן להשתמש בהן לצרכים תעשייתיים. תהליך הצילום של רשתות ההדפסה דומה מאוד לתהליך הפיתוח של תמונות, ולכן מתקבלות גלופות ברזולוציה גבוהה.

אופן ההדפסה – לאחר יצירת הגלופה, מצמידים את הגלופה לבד או לנייר שעליו רוצים להדפיס, ובעזרת מגב גומי מעבירים את הצבע מעל הגלופה. באופן זה, הצבע עובר לבד או לנייר רק באזורים בהם הגלופה אינה אטומה, וכך מתקבלת ההדפסה. ניתן להדפיס באמצעות דפוס משי על מגוון רחב של חומרים – החל מבד ונייר ועד למתכת, פלסטיק, ועוד. אפשרויות ההדפסה תלויות בסוג הצבע בו משתמשים.

דפוס משי הינו דפוס איכותי אשר מחזיק מעמד לאורך זמן, ולפיכך מהווה בחירה טובה להדפסה על חולצות ובגדים אחרים. תהליך הדפסה זה נשמר לאורך מאות שנים, ומכאן ניתן ללמוד על האיכות ההדפסה הגבוהה. כמו כן, ההתקדמות והפיתוחים הטכנולוגיים אפשרו לסוג הדפסה זה להשתכלל אף יותר, כך שכיום דפוס משי הינו בחירה מצוינת להדפסה על חולצות.

הדפס פלוק (חיתוך)

הדפס פלוק הוא הדור הבא בהדפסה על חולצות וכובעים. בעבר, ניתן היה לבצע הדפסה דיגיטלית רק על חולצות בהירות עקב אופיים של חומרי ההדפסה, אבל הדפס פלוק משנה את כל התמונה. ישנם שני סוגים עיקריים של הדפסי פלוק, ובשניהם חומר ההדפסה הינו חומר פלסטי אשר מודפס על גבי החולצות באמצעות חום. כמו כן, בשני סוגי ההדפסים החומר עובר חיתוך לצורה המבוקשת לפני הצמדתו לבגד על ידי חום.

הדפס פלוק פשוט – בהדפס פלוק פשוט, מתבצעת הדפסה בצבע אחד של צורות גדולות כמו אותיות ומספרים למשל. החומר מודפס בפלוטר מיוחד אשר חותך את החומר בדיוק לפי הדוגמה. באופן זה ניתן להדפיס גם לוגו בצבע אחיד, כך שהחיתוך יהיה מדויק לפי צורת הלוגו המבוקש. לאחר ההדפסה והחיתוך בפלוטר, מקלפים את שאריות נייר ההדפסה כך שיישארו רק החלקים שיש להדפיס. את החלקים האלו מדפיסים על גבי החולצה או הכובע על ידי לחץ וחום ב"פרס".

הדפס פלוק צבעוני – באופן דומה להדפס הפלוק הפשוט אשר נעשה בצבע אחיד, ניתן לבצע הדפס פלוק צבעוני. הדפס צבעוני נעשה על ידי הדפסת תמונה או לוגו צבעוניים על גבי דף החיתוך. שיטה זו מאפשרת הדפסה דיגיטלית צבעונית גם על חולצות כהות.

הדפס פלוק הוא דרך חדשנית בתחום ההדפסה על חולצות. הדפס זה מאפשר לבצע הדפסה איכותית על מספר קטן של חולצות במגוון רחב של צורות ודוגמאות. כמו כן, טכנולוגיה זו מאפשרת לבצע הדפס דיגיטלי צבעוני על חולצות כהות, דבר שלא התאפשר בעבר. לכן, הדפס פלוק מהווה פריצת דרך בתחום ההדפסה על חולצות וכובעים.

הדפס סובלימציה

הדפס סובלימציה – שיטה מתקדמת להדפסה צבעונית איכותית על מוצרים העשויים מפוליאסטר. הדפס סובלימציה הינו סוג של הדפס דיגיטלי אשר מייצר תמונה ברזולוציה גבוהה עם צבעים חדים בהדפסה על חולצות ומוצרי טקסטיל נוספים. ההדפסה נעשית על ידי חומר מיוחד כך שההדפסה הופכת לחלק מהחולצה עצמה, וההדפסה לא בולטת או מורגשת בניגוד להדפסים אחרים. בזכות זאת ההדפסה לא דוהה או משתפשפת עם הזמן בניגוד לסוגי הדפסות אחרות, ומתקבלים חולצה או כל פריט אחר עם הדפסה צבעונית איכותית.

איך זה עובד?
הדפס סובלימציה הוא הדפס דיגיטלי, כלומר, התמונה להדפסה מתקבלת על ידי המחשב. לאחר מכן התמונה נשלחת למדפסת הזרקת דיו מיוחדת אשר מכילה דיו סובלימציה ייעודי. התמונה מודפסת על נייר ייחודי אשר יודע להכיל נכון את צבעי הסובלימציה.
לאחר קבלת ההדפס על הנייר, התמונה מועברת על ידי מכבש חום ("פרס") לבגד או לחולצה עליהם רוצים להדפיס. החום של המכבש גורם לדיו של התמונה (שנמצא על הנייר) לעבור הטמעה, סובלימציה – מעבר ממצב צבירה מוצק למצב צבירה גז. מולקולות הגז של הצבע נטמעות בתוך המולקולות של הבגד והופכות להיות חלק ממנו. כך מקבלים הדפס איכותי שנשאר לאורך זמן.

סובלימציה – הדפס סובלימציה הוא הדפס איכותי ביותר שנשאר על חולצות לאורך זמן. יש לו יתרונות רבים – הוא מאפשר הדפסה צבעונית על חולצות, ועל מוצרים נוספים, וכמו כן זהו הדפס איכותי שנשאר לאורך זמן רב מבלי לדהות. עם זאת, חשוב לדעת כי הדפס זה מתאפשר רק על פריטים מבד סינטטי או מפלסטיק ועל פריטים בצבעים בהירים בלבד.

הדפסה דיגיטלית

דפוס דיגיטלי מאפשר הדפסה של תמונות וציורים צבעוניים על חולצות ומוצרי טקסטיל נוספים. התמונה או הציור הרצויים מתקבלים בפורמט דיגיטלי למחשב הגרפיקה, ולאחר מכן מודפסים על נייר מיוחד אשר מאפשר את הדפסת התמונה על גבי החולצה. הדפסה דיגיטלית היא אופציה מצוינת להדפסה צבעונית על חולצות, כובעים, סווצ'רים, ועוד.

תהליך ההדפסה
התמונה מתקבלת במחשב ומודפסת על ידי מדפסת הזרקת דיו על גבי נייר מיוחד. מאחר וההדפסה מתבצעת על ידי מדפסת, נשמרים הצבעים המקוריים של התמונה כך שמתקבלת הדפסה זהה לתמונה המקורית. לאחר הדפסת הנייר, מניחים אותו על גבי החולצה הרצויה ולוחצים עליו מכבש חום "פרס". מכבש זה מפעיל לחץ גבוה וחום גבוה על החולצה והנייר. החום והלחץ הגבוהים של המכבש גורמים לדיו לעבור מהנייר אל החולצה וכך מתקבלת הדפסה איכותית לאורך זמן. לאחר פעולת המכבש מקלפים את הנייר מהחולצה ונשארים עם הדפסה צבעונית ואיכותית על גבי החולצה עצמה.

מאחר והדפסה דיגיטלית מסוג זה מתבססת על מעבר של דיו מהנייר אל הבד של החולצה או של המוצר הרצוי, הדפסה זו מתאימה בעיקר לבדים בצבע לבן. ניתן לבצע הדפסה דיגיטלית גם על בדים בהירים אחרים, אבל הצבעים לא נשמרים יפה ולא נשארים זהים לתמונה המקורית. לכן, מומלץ לבצע הדפסה דיגיטלית רק על מוצרים בצבע לבן על מנת לשמור על הצבעים המקוריים של התמונה.

דפוס דיגיטלי – פתרון מעולה להדפסה צבעונית
ישנם מקרים רבים בהם אנו מעוניינים לבצע הדפסה צבעונית על חולצות – במקרים בהם אנחנו רוצים להדפיס תמונה, או כאשר יש לחברה לוגו צבעוני. דפוס דיגיטלי מאפשר הדפסה צבעונית על חולצות ופרטי לבוש נוספים, מבלי לפגוע באיכות הצבעים של התמונה, תוך שמירה על הגוונים המקוריים ככל הניתן. לכן, הדפסה דיגיטלית היא פתרון מצוין להדפסה על חולצות לבנות, תוך שמירה על צבעי התמונה המודפסת.

רקמה

רקמה הינה אמנות טקסטיל ותיקה ביותר אשר החלה עוד בימי המקרא ואולי אף קודם לכן. רקמה הינה אמנות אשר מבוצעת על ידי חוט תפירה אשר מועבר בתכים (תפרים) מיוחדים אשר מביאים ליצירת הדוגמה הייחודית. בעבר, כל אם ובת ידעו לרקום, ויכולת רקמה הייתה תכונה נדרשת ומבוקשת. כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה הומצאו מכונות רקמה ממוחשבת אשר מאפשרות דיוק רב ברקמה של לוגואים וסמלים נוספים, ואף יכולות לשמש לצורך רקמה אמנותית. בזכות ההתפתחות הטכנולוגית הזו ניתן לבצע רקמה על כובעים, חולצות, תיקים ועוד.

כיצד עובדת רקמה ממוחשבת?
אופן פעולת הרקמה הידנית הינה פשוטה להבנה – לוקחים בד או בגד שעליו רוצים לרקום, מקבעים אותו עם רשת וחישוק, לוקחים חוט ומחט ומתחילים לרקום לפי הדוגמה המבוקשת. רקמה ממוחשבת עובדת באופן דומה, רק שבמקום המוח היצירתי של הרוקם האנושי, ישנו מחשב אשר תוכנת מראש לבצע רקמה מסוימת. היתרון הגדול כאן הוא קבלת רקמה מדויקת כאשר מבצעים רקמה על כובעים, חולצות ועוד.

כדי לתכנת את המחשב לרקמה הרצויה עוברים מספר שלבים. תחילה, הגרפיקאי מקבל את הלוגו או הסמל אשר רוצים לרקום. בכדי שיהיה ניתן לרקום את הלוגו, יש צורך בהמרתו על ידי תוכנת רקמה מיוחדת. בתוכנת הרקמה הגרפיקאי מעבד את התמונה לצורה בה היא מיוצגת על ידי כיווני חוטי הרקמה שעתידים לרקום את הלוגו. למעשה, הגרפיקאי מתכנן את הכיוון והצבע של כל חוט ברקמה. לאחר הכנת הגרפיקה לרקמה, הגרפיקה מועברת על ידי דיסקט למכונת הרקמה. מכונת הרקמה הממוחשבת יודעת לקרוא את הדיסקט, ולבצע את הרקמה בדיוק על פי התכנון שהוזן לדיסקט. בזכות זאת, נוכל לקבל פעם אחר פעם בדיוק את אותה הרקמה, כך שנקבל בדיוק את אותו הלוגו על הפריטים שרקמנו.

רקמה – אמנות עתיקה שמתחדשת
רקמה היא אחת הדרכים העתיקות ביותר ליצירת ציורים ותמונות על בדים, אך למרות היותה עתיקה וותיקה היא עדיין רלוונטית ועדכנית. מכונות הרקמה הממוחשבות הצליחו להביא את אומנות הרקמה לכדי דיוק, תוך כדי קיצור משך הזמן לביצוע הרקמה. בזכות כך, ניתן לבצע רקמה על כובעים, חולצות, תיקים ועוד, בצורה מהירה ומדויקת.

×

עגלת קניות